
Питання запровадження кредитних канікул для фермерів у 2025 році знову стало актуальним у зв’язку з фінансовими труднощами, що виникли через спалахи інфекційних захворювань серед сільськогосподарських тварин. Цього разу польські аграрії просять призупинити виплати за кредитами, зокрема пільговими, які надаються через ARiMR. Якою є позиція Міністерства сільського господарства та розвитку села (MRiRW)?
Кредитні канікули — ініціатива KRIR
5 червня 2025 року Національна рада сільськогосподарських палат (KRIR) звернулася до міністерства з проханням про введення кредитних канікул для сільгоспвиробників, які зазнали обмежень через епідемії, зокрема пташиного грипу та псевдочуми птиці. У зверненні йшлося про тимчасове призупинення виплат за кредитами, які були взяті для ведення господарської діяльності.
«Запровадження кредитних канікул дозволило б уникнути втрати фінансової ліквідності та необхідності продажу майна», — підкреслили в KRIR.
Також у документі зазначено, що такий крок допоможе фермерам швидше відновити діяльність після скасування ветеринарних обмежень.
Яка відповідь MRiRW? — Альтернативи замість канікул
Міністерство наразі не підтвердило запровадження окремої програми кредитних канікул, однак представило наявні інструменти підтримки для фермерів, що мають кредити з державними доплатами:
- можливість відстрочення (пролонгації) сплати основної суми та відсотків,
- подовження терміну кредиту поза межі початкової угоди,
- зміна напряму діяльності в межах правил надання кредиту.
У випадках призупинення діяльності з незалежних причин, банк може — за заявою позичальника — визнати паузу тимчасовою та відновити кредитування після її завершення.
Коли держава може взяти на себе борг?
MRiRW також нагадало про можливість передачі боргу до KOWR (Національний центр підтримки сільського господарства), в обмін на передачу права власності на земельну ділянку у державну власність. Крім того, можливе реструктуризація боргу через домовленості з банками або зміну умов кредитування.
Фінансове навантаження для банків — важливий стримуючий фактор
Станом на кінець травня 2025 року загальна заборгованість польських фермерів перед банками становила понад 36,2 млрд злотих, з чого 22,4 млрд злотих — кредити, надані спілчанськими банками. Введення законодавчо встановлених кредитних канікул, подібних до іпотечних, суттєво б ускладнило фінансове становище саме цих установ.
Також MRiRW наголосило, що впродовж 2023–2024 років ці банки вже надали фермерам близько 14 млрд злотих у формі пільгових кредитів із 2% ставкою, що вже є значним ризиком для банківського сектору.
Фінансова компенсація у разі вимушеного забою тварин
Міністерство нагадало, що фермери, які постраждали внаслідок знищення поголів’я з ветеринарних причин, можуть розраховувати на державні компенсації. Згідно із законом, відшкодування надається в розмірі ринкової вартості тварини, якщо її забій був здійснений за розпорядженням повітового ветеринара. У 2025 році на такі компенсації передбачено понад 1 млрд злотих з держбюджету.
