
Під час пресконференції в Берліні в п’ятницю канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що його країна тісно співпрацює з сусідніми державами у сфері контролю міграції. «Ми перебуваємо в постійному контакті з прем’єром Дональдом Туском і його урядом», — запевнив Мерц. Він підкреслив, що Польща відіграє ключову роль у стримуванні нелегальної міграції, за що висловив їй вдячність.
Польща контролює східний кордон і переспрямовує мігрантів до Литви
Очільник німецького уряду зазначив, що дії Польщі не обмежуються лише західним кордоном з Німеччиною. «Польща здійснює перевірки і на східному кордоні з Литвою та повертає туди мігрантів», — сказав Мерц. За його словами, мігранти прибувають до Німеччини організованими маршрутами з Росії та Білорусі, що проходять через Литву та Польщу. Він вважає, що дії Варшави є не лише необхідними, а й ефективними.
Шенген під тиском? Мерц: Це лише тимчасово
У відповідь на запитання журналістів Deutsche Welle про загрозу свободі пересування в Шенгенській зоні, канцлер заспокоїв: «Ці заходи — тимчасові. Наша мета — спільні європейські рішення». Водночас він розкритикував нинішню систему ЄС, назвавши її надто забюрократизованою та повільною в реагуванні на сучасні виклики.
Кордони Європи — це також кордони Німеччини
Попри те, що Німеччина не має зовнішніх кордонів Євросоюзу, Мерц наголосив, що країна відчуває відповідальність за безпеку всього Союзу. «Зовнішні кордони Європи — це і наші кордони», — сказав він. Канцлер пообіцяв, що Берлін не залишить такі країни, як Польща чи Литва, сам на сам з проблемою нелегальної міграції.
Критика ЄС і компліменти за дії під час пандемії
Фрідріх Мерц не стримувався в оцінках діяльності Євросоюзу. «ЄС надто розбалансувався і працює надто повільно», — заявив він. Водночас він визнав, що в кризові моменти Європа здатна діяти рішуче. «Під час пандемії коронавірусу Європа продемонструвала свою силу», — зазначив канцлер.
Польща відповіла на посилені німецькі перевірки
Ще в жовтні 2023 року Німеччина запровадила вибіркові перевірки на кордоні з Польщею, аби протидіяти діяльності контрабандистів людей. Після приходу Мерца до влади влітку 2025 року ці перевірки стали жорсткішими. У відповідь, 7 липня Польща також запровадила власний режим контролю на кордонах.
Європа дедалі більше закривається?
Хоча офіційно всі ці заходи вважаються тимчасовими, дедалі частіше лунають думки, що принцип відкритих кордонів у Європі вже лише формальність. Чи зможе ЄС знайти спільне рішення? Або ж кожна країна буде самостійно визначати свою політику у відповідь на міграційні виклики?
