
Комітет Європейського парламенту з питань сільського господарства та розвитку сільських територій (AGRI) рішуче виступив за збільшення бюджету Спільної аграрної політики (САП) після 2027 року та проти її об’єднання з іншими фінансовими інструментами. Під час позачергового засідання, що відбулося 7 липня у Страсбурзі, комітет проголосував за резолюцію щодо майбутнього сільського господарства ЄС та реформи САП. Депутати виступили за зменшення адміністративного навантаження на фермерів і створення конкурентоздатнішої та стійкішої моделі сільського господарства, яка також має включати чітку перспективу управління водними ресурсами.
У сучасній геополітичній ситуації забезпечення безперервного доступу до продуктів харчування є ключовим елементом безпекової та оборонної політики ЄС, тому фінансові ресурси на сільське господарство мають використовуватися зважено. AGRI ухвалив доповідь 29 голосами "за", 9 — "проти", 8 утрималися. У документі парламент вимагає збільшити та ізолювати бюджет САП.
«САП не можна інтегрувати до жодного спільного фонду разом з іншими фінансовими інструментами і не можна перетворювати на частину фінансування неаграрних цілей», — йдеться у схваленій резолюції.
Також депутати закликають зміцнити систему прямих виплат, заснованих на площі, для всіх активних професійних фермерів, та забезпечити незалежність другого стовпа САП — розвитку сільських територій — від політики згуртованості. Добровільна виробнича підтримка для кризових секторів має бути збережена або посилена.
У звіті наголошено, що САП після 2027 року має підтримувати більш конкурентоздатну та стійку модель агровиробництва, передбачати чітке бачення управління водними ресурсами і прокладати шлях до сталого сільського господарства. Збільшений бюджет САП дозволить допомагати фермерам покривати зростаючі витрати на виробництво, впроваджувати інновації, проводити дослідження та забезпечити зміну поколінь у фермерстві.
Ключові пріоритети оновленої САП:
- Збільшення та автономність бюджету САП;
- Посилення прямих виплат та фінансування для сільських регіонів;
- Спрощення адміністративних процедур як принцип САП;
- Більше фінансів та стимулів для оновлення поколінь у сільському господарстві.
«Нам потрібна така САП, яка посилює продовольчу безпеку, підтримує сільські громади і зміцнює фермерів через інновації, зміну поколінь та справедливі ринкові умови», — заявила доповідачка Кармен Креспо Діас (EPP). Вона також наголосила: «Ми рішуче відкидаємо будь-які спроби націоналізації САП або об’єднання її фінансування з іншими інструментами ЄС. Вона має залишатися справжньою спільною політикою з окремим фінансуванням та незалежними стовпами, що гарантує рівну підтримку всім європейським фермерам».
Очікується, що голосування в Європарламенті відбудеться під час сесії 8–11 вересня.
Спрощення та цифровізація
Зменшення адміністративного навантаження має стати основоположним принципом САП. Європарламентарі пропонують стимулювальну систему для фермерів, що сприятиме досягненню екологічних і соціальних цілей. Екорежими мають залишатися добровільними та фінансово винагороджуватися. У запровадженні вимог до належного сільськогосподарського та екологічного стану (GAEC) слід враховувати чинну практику господарювання.
Усі фермери повинні мати доступ до інноваційних та цифрових рішень, які підтримують сталість, підвищують доходи та зменшують бюрократичні бар’єри. Щоб знизити тиск від контролю, моніторинг використання фондів САП слід проводити за допомогою супутникових зображень та самосертифікації через централізовану електронну систему звітності.
Оновлення поколінь у фермерстві
Зміна поколінь є критично важливою для майбутнього сільського господарства ЄС. Майже 58% фермерів у Євросоюзі — старші за 55 років, а частка молодших за 35 років становить лише 6%. AGRI хоче збільшити фінансування з бюджету САП для стимулювання молоді, а також розширити податкові й кредитні пільги, щоб подолати бар’єри на шляху до фермерської діяльності.
Уніфіковане маркування аграрної та харчової продукції
Більше 70% європейських споживачів ухвалюють рішення про покупку на основі інформації на упаковці. Щоб уникнути введення в оману, європейські депутати закликають до впровадження гармонізованого маркування, яке вказуватиме походження, якість та виробничі стандарти аграрної і харчової продукції.
